Video marketing

Jeśli tu jesteś, to dlatego, że wiesz, jak ważny jest marketing wideo. Marki nie mogą już korzystać z samych treści pisanych i obrazów — w dzisiejszych czasach jest to nieciekawe i mało angażujące dla konsumentów, którzy są zalewani strumieniami na żywo, interaktywnymi filmami 360, rzeczywistością rozszerzoną i nie tylko. 

Oznacza to, że marki na całym świecie dostrzegają wartość wideo i inwestują w jego tworzenie i dystrybucję.

A z powodu tego wzrostu jesteś teraz w tyle, jeśli nie publikujesz regularnie treści wideo oznaczonych marką. Ale jeśli nigdy nie tworzyłeś filmu dla siebie, rozpoczęcie pracy może być trudne. Właśnie tam wchodzimy!

Dzięki temu przewodnikowi poznasz tajniki marketingu wideo, od ustalenia, jakiego typu wideo potrzebujesz, po sposób jego dystrybucji, aby uzyskać maksymalne wyniki. Zacznij przeglądać poniżej, aby dowiedzieć się wszystkiego, czego potrzebujesz!

Jak stworzyć strategię marketingu wideo?

Strategie marketingu wideo nie są niczym nowym. Tak jak nie tworzysz reklamy i nie kupujesz czasu antenowego podczas Super Bowl bez zbadania i opracowania strategii, nie powinieneś tworzyć cyfrowego wideo marketingowego bez uprzedniego przeprowadzenia odpowiednich badań i stworzenia planu. Twoja strategia marketingu wideo  będzie ostatecznie tym, co Cię kieruje — budżetem, harmonogramem, procesami produkcyjnymi, wskaźnikami konwersji i nie tylko. Tak więc zapisanie tego i sfinalizowanie powinno być pierwszym krokiem w procesie tworzenia wideo. 

Zanim przejdziemy do szczegółów, oto przegląd kroków.

Jak zbudować strategię marketingu wideo

 1. Zacznij od swoich celów wideo.
 2. Znajdź swoją grupę docelową.
 3. Dowiedz się, jaką historię chcesz opowiedzieć.
 4. Dotrzymuj kreatywnych wymagań.
 5. Trzymaj się swojej osi czasu.
 6. Utrzymuj realistyczny budżet.

Teraz, gdy wiesz, dokąd zmierzamy, omówimy szczegółowo, jak wykonać każdy krok.

Zacznij od swoich celów wideo

Pierwszym krokiem w tworzeniu strategii wideo jest określenie celów filmu. Najlepiej byłoby stworzyć film na  każdym etapie ścieżki marketingowej . Ale na początku musisz zdecydować, który etap jest najważniejszy.

 • Świadomość:  tutaj definiuje się wyzwanie lub szansę, a widz zdaje sobie sprawę, że ma problem. Filmy na tym etapie powinny przyciągać użytkowników i przedstawiać Twoją markę nowym odbiorcom.
 • Rozważanie:  widz zastanawia się teraz, w jaki sposób rozwiąże napotkany problem. Badają, proszą o rekomendacje, oglądają recenzje produktów i próbują znaleźć opłacalne rozwiązania.
 • Decyzja:  Rozwiązanie prawie zostało znalezione i chcesz pozostać na szczycie. Przedstaw potencjalnemu klientowi dowód zadowolenia klienta i udowodnij, dlaczego Twój produkt lub usługa powinny być wybrane spośród konkurencji.

Jeśli chcesz przyciągnąć nową grupę klientów do swojej marki, nagraj film przedstawiający etap budowania świadomości. Jeśli chcesz zaangażować odbiorców, przyda Ci się film na etapie rozważania zakupu. Jeśli jesteś blisko zamknięcia sprzedaży i chcesz zadbać o swoich potencjalnych klientów, nagraj film na temat etapu podejmowania decyzji. Możesz również stworzyć film, aby zachwycić tych, którzy już kupili od Ciebie, lub film wewnętrzny, aby pomóc zmotywować swój zespół lub rekrutować nowych pracowników.

Znajdź swoją grupę docelową

Teraz, gdy wiesz, na jaki etap lejka marketingowego będziesz kierować reklamy, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, kim są Twoi odbiorcy. To również kluczowy krok; jeśli tworzysz film, nie myśląc o konkretnej grupie odbiorców, jest bardziej prawdopodobne, że okaże się to klapą. Ci, którzy mają go oglądać, nie będą, a ci, którzy go oglądają,  nie nawrócą się . Skąd więc wiesz, kim jest Twoja  grupa docelowa  ?

Kluczem do sukcesu jest rozwijanie osobowości kupującego. Jeśli już masz — świetnie! Tworzenie persony kupującego (lub kilku) jest zwykle wykonywane, gdy firma rozwija swoją ofertę produktów lub usług. Przypuszczalnie osoby, do których chcesz kupić swój produkt, są również osobami, do których chcesz dotrzeć ze swoim filmem.

Po zmapowaniu persony kupującego będziesz dokładnie wiedzieć, kim są Twoi docelowi odbiorcy. Aby sfinalizować strategię dotyczącą odbiorców, upewnij się, że znasz następujące elementy:

 1. Dla kogo jest Twój produkt lub usługa — to będzie osobowość Twojego kupującego.
 2. Jaki jest cel Twojego filmu — w tym miejscu trafi on na ścieżkę marketingową.
 3. Gdzie spotykają się Twoi docelowi odbiorcy — poinformuje to o tym, jak rozpowszechniasz swój film.

Po uzyskaniu odpowiedzi na te trzy pytania dowiesz się nie tylko, kim są Twoi odbiorcy docelowi, ale także jak do nich dotrzeć.

Dowiedz się, jaką historię chcesz opowiedzieć

Decyzja o tym, jaką historię chcesz opowiedzieć w swoim filmie, może być najfajniejszą  i  najtrudniejszą częścią. Będziesz chciał nakreślić następujące cztery elementy, które służą jako  podstawowe ramy twojej historii .

 • Protagonista z celem  – Ta osoba powinna być zgodna z docelową grupą demograficzną.
 • Konflikt  – To jest bolączka twojego klienta.
 • Quest  – w ten sposób przedstawisz swój produkt lub usługę.
 • Rozwiązanie  — w ten sposób Twój produkt lub usługa rozwiązuje problem.

Te elementy Twojej historii powinny zabrać widza w podróż — taką, która powinna być zgodna z misją Twojej marki.

Zastanów się też, jakie emocje chcesz przekazać widzowi, gdy tworzysz swoją historię. Chcesz, żeby się śmiali? Czy po obejrzeniu Twojego filmu powinni czuć się zainspirowani lub szczęśliwi? Niezależnie od tego, jakie emocje chcesz, aby widzowie mieli, pomyśl o tym podczas pisania scenariusza. Wszystko, od rekwizytów i lokalizacji, po kolory i garderobę, przekaże to, więc mądrze dobieraj każdy szczegół!

Te elementy Twojej historii powinny zabrać widza w podróż — taką, która powinna być zgodna z misją Twojej marki.