Pierwszą rzeczą jest pozbycie się mitu, że marketing można podzielić na online i offline. Konsumenci robią zakupy online i offline, a jest tylko jeden obraz, który można przekazać, dlatego zastosowanie strategii wielokanałowej jest jedynym sposobem na wywarcie wpływu. Skuteczne akcje promocyjne przyciągające klientów do sklepów już nie wystarczają; to, czego teraz potrzebujemy, to zintegrowanie pełnej gamy narzędzi cyfrowych ze strategią marketingową firmy , aby uzyskać pełny wgląd w naszych gości i zaoferować im doświadczenie dostosowane do ich nawyków zakupowych i upodobań. Lista możliwych pytań jest nieskończona:
- Ile oni mają lat?
- Kto towarzyszy im w wizycie?
- Kiedy odwiedzają?
- Jak są na bieżąco z naszymi najnowszymi wiadomościami?
- Jaki rodzaj usług doceniają najbardziej?
- Jakiego rodzaju wydarzenia i działania chcieliby, abyśmy zorganizowali?
Aby sprostać tym wyzwaniom, niektóre firmy już wprowadzają pilotażowe systemy analizy marketingowej, big data i przetwarzania danych . Główne inwestycje skierowane do grup, realizowane przez największe firmy doradcze.
Jednak większość firm zarządzających centrami handlowymi w Polsce wciąż nie uczepiła się tych trendów, a od menedżerów ds. marketingu tych centrów zależy gromadzenie i wykorzystywanie ogromnych ilości danych o klientach. Codzienne wyzwania marketingowe stojące przed galeriami handlowymi to raczej kwestia indywidualnej, ciągłej adaptacji. Zbyt często menedżerowie ds. marketingu tych centrów muszą iść do walki sami, praktycznie bezbronni .